Kripto para nedir ve nereden geldi?

Comments · 43 Views

Bugün “kripto para birimi” ifadesini en az bir kez duymamış birini bulmak zor. Bu konu çok popüler ve alakalı. Aynı zamanda, kripto para biriminin gerçekten ne anlama geldiğini ve her şeyden önce nasıl çalıştığını çok az kişi söyleyebilir.

Başlangıç ​​olarak, genel olarak bir kripto para biriminin ne olduğu sorusuna cevap vermek gerekir. Bağlamında, "sanal para birimi" terimleri sıklıkla kullanılır. Ancak bu ifade tam olarak doğru değildir. Aslında, ödemenin olasılıklardan sadece biri olduğu çok karmaşık bir mekanizmadır. Tüm sistem, kullanıcılar arasındaki bir arama ağına dayanmaktadır. Kripto para biriminin her sahibi bir taşıma merkezidir ve şifreli bir özel anahtarla korunan kendi bireysel hesabına sahiptir. Kripto para birimini kontrol eden merkezi bir bölüm veya kuruluş yoktur ve bu kesinlikle bu teknolojinin en büyük avantajıdır. Kripto para birimi, finansal kurumların katılımı olmadan geliştirildi ve onlardan tamamen bağımsız.

Kripto paranın yaratıcıları tarafından geliştirilen güvenlik önlemleri çok önemlidir. Örneğin, aynı miktarı iki kez göndermek mümkün değildir. Ayrıca kripto paralar aktarılırken hiçbir kişisel veri aktarılmaz. Ayrıca bitcoinler (BTC) çok karmaşık şifreleme yöntemleriyle şifrelenir. Çok az kişi BTC sayısının sınırlı olduğunu ve 21 milyon olduğunu biliyor. Enflasyonu ve deflasyonu sınırlamanın bir yoludur. Aynı zamanda, her bir bitcoin 100 milyon birime bölünür, böylece örneğin 0.00001 BTC ödeyebilirsiniz.

İlk kripto para birimi, bugün en popüler olan bitcoin idi. Satoshi Nakamoto tarafından düzenlendi. Bu gerçek bir isim değil, sadece bir takma isim. Bitcoin'i yaratan bu gizemli kişinin kim olduğu hala bilinmiyor. Bir kişi veya bir grup programcı ve matematikçi olabilir. Avustralyalı bir BT girişimcisi olan Craig Steven Wright, bir keresinde kendisinin Satoshim Nakamoto olduğunu söylemişti. Herhangi bir kanıt sunmadı, bu yüzden kimse ona inanmadı. Bitcoin'in yaratıcısının kimliği hakkında sürekli yeni söylentiler ortaya çıkıyor. Görünüşe göre ABD Güvenlik Bakanlığı onun kim olduğunu biliyor ama yine de bunlar sadece söylentiler.

Kripto para birimi ve madenciliği, modern dünyada para kazanmanın iyi bir yolu haline geliyor ve eminim ki herkes alph madenciliği hakkında okumalı ve bu şekilde büyük para kazanmaya başlamalı.

Comments
Search